Spring direct naar Zoeken, Site-navigatie, Inhoudsopgave

Gezondheidsfondsen willen meer samenwerking in gezondheidsbeleid

dinsdag 17 november 2009

De Samenwerkende Gezondheidsfondsen willen dat álle ministeries zich inzetten voor gezondheidsbeleid. Alleen op die manier kunnen sociaal economische gezondheidsverschillen worden teruggedrongen. Het is onaanvaardbaar dat laag opgeleiden gemiddeld 6 à 7 jaar korter leven dan mensen met een hoge opleiding.

De fondsen menen dat gezondheidsaspecten bij alle beleidsdossiers van de overheid aan de orde moeten komen. Dat is een stuk effectiever dan de huidige, verkokerde werkwijze. Een interdepartementale directie binnen het ministerie van VWS moet dit gaan coördineren en daar ook de middelen voor krijgen.

Het pleidooi van de Samenwerkende Gezondheidsfondsen sluit aan op het gezamenlijke advies ‘Buiten de gebaande paden’ van de Onderwijsraad, de Raad voor het openbaar bestuur (Rob) en de Raad voor Volksgezondheid en Zorg (RVZ). De Tweede Kamer debatteert op 19 november 2009 met minister Klink over dit onderwerp.

Gevolgen sociaal economische verschillen
Tot op heden zijn de sociaal economische verschillen en de gevolgen daarvan groot. Naast de kortere levensduur kan het verschil in levensjaren waarin mensen de gezondheid als goed ervaren, gemiddeld oplopen van 16 tot 19 jaar (Uit: Gezondheid en zorg in cijfers 2008, CBS).

Mensen uit lage welstandsgroepen hebben een minder gezonde leefstijl. Dit zijn vaak de nieuwe Nederlanders (allochtonen). Laagopgeleiden roken meer (34% vs. 21% bij hoogopgeleiden). Laagopgeleiden eten ongezonder (57% vs. 45%) waardoor het percentage met ernstig (17% vs. 6%) of matig overgewicht (36% vs. 23%) hoger is. (Uit: Hart- en vaatziekten in Nederland, NHS 2006).

Voor mensen met lage inkomens, lage opleidingen en hun kinderen voorkomt vroege opsporing van risico’s, preventie en een gezonde leefstijl veel gezondheidsschade. Daar is samenwerking en afstemming voor nodig .

Betere gezondheid voor kinderen
Er zijn volop mogelijkheden om de gezondheid van kinderen te verbeteren. Dat geldt zeker voor kinderen uit lage welstandsgroepen. Zo draagt beperking van reclame voor ongezonde voeding en snoep op tijden dat kinderen televisie kijken, bij aan een betere gezondheid van kinderen. De Gezondheidsfondsen betreuren de afwachtende houding van het kabinet op dit punt en haar hoge verwachting van ‘zelfregulering’ door de voedingsindustrie.

Het is goed dat het kabinet geld uittrekt voor verbetering van het binnenmilieu op scholen. Dit heeft eveneens een gunstig gezondheidseffect. Het is echter de vraag of de middelen hiervoor uit het crisispakket voldoende zijn.

Rol Gezondheidsfondsen
Vanuit een gezamenlijk belang voor gezondheidswinst en met hun specifieke expertise zetten de Gezondheidsfondsen zich actief in voor een betere en effectievere opsporing van risicogroepen. Via projecten wordt de ontwikkeling van leefstijlprogramma’s gestimuleerd.

De Gezondheidsfondsen constateren hierbij echter dat een structurele financiering van effectieve projecten noodzakelijk is. Samen met het kabinet willen de Gezondheidsfondsen komen tot een krachtiger en concreter beleid voor de aanpak van gezondheidsverschillen.

Samenwerking
De SGF is een samenwerkingsverband van 18 gezondheidsfondsen. Deze fondsen zetten hun expertise in voor preventie, omdat ze dat cruciaal vinden voor een goede zorg voor hun gezamenlijke achterban.

Ga naar het overzicht